Artykuł Triumf wojny z miesięcznika "Pamięć.pl" 2012/6
Prześladowanie Żydów
Artykuł Spirala zagłady z miesięcznika "Pamięć.pl" 2013/04
Ulice getta
Transport polskich Żydów w Auschwitz-Birkenau.
Puszka gazu Cyklon B
Getto warszawskie po stłumieniu powstania
![]() |
© 2015 Biuro Edukacji Publicznej IPN. Wszystkie prawa zastrzeżone. Autorzy publikacji: Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał Koordynator projektu: Tomasz Ginter (tomasz.ginter@ipn.gov.pl) |
![]() |
Grupa niemieckich żołnierzy i policjantów otacza ortodoksyjnego Żyda ubranego w tałes (szal modlitewny) i obcina mu pejsy.
Obcinanie pejsów i brody Żydowi, wokół którego zgromadzeni są żołnierze niemieccy oraz ludność cywilna (prawdopodobnie w Tomaszowie Mazowieckim).
Stoisko handlarzy drewnem opałowym na ulicznym targowisku w getcie w Warszawie (prawdopodobnie na pl. Muranowskim).
Stoisko handlarzy drewnem opałowym na ulicznym targowisku w getcie w Warszawie.
Stoiska handlarzy i kupujący na ulicznym targowisku w getcie w Warszawie (prawdopodobnie na pl. Muranowskim). Na pierwszym planie towary w otwartych walizkach, obok na krawężniku siedzi kobieta. Z tyłu młodzi mężczyźni, kobiety i dzieci. Jedna z kobiet ma na ramieniu opaskę z gwiazdą Dawida.
Witryny i szyldy sklepowe na jednej z ulic w getcie w Warszawie.
Handlarze, kupujący i przechodnie na ulicznym targowisku w getcie w Warszawie (prawdopodobnie w okolicach pl. Muranowskiego). Niektórzy z opaskami z gwiazdą Dawida na rękawach.
Funkcjonariusze Policji Polskiej GG (tzw. policji granatowej) i policji żydowskiej (Żydowskiej Służby Porządkowej) kontrolują dokumenty starszego Żyda (w jarmułce, z opaską na ramieniu) przy jednej z bram w getcie w Warszawie (?) - niemieckie zdjęcie propagandowe żołnierza z kompanii propagandowej.
Dwóch funkcjonariuszy policji żydowskiej (Żydowskiej Służby Porządkowej) na skrzyżowaniu ul. Chłodnej i ul. Żelaznej prowadzi kilkuletnie żydowskie dziecko prawdopodobnie przyłapane na szmuglowaniu żywności na teren getta w Warszawie. Z tyłu fragment ceglanego muru granicznego, tzw. małego getta, biegnącego wzdłuż ul. Chłodnej (w tle za murem fragment kamienic przy ul. Chłodnej 22 i 20). Z tyłu po prawej fragment podpory schodów przejścia nadziemnego nad ul. Chłodną, łączącego tzw. małe getto i tzw. duże getto.
Żandarm niemiecki rewiduje dwóch żydowskich chłopców zatrzymanych w czasie szmuglowania żywności na teren getta w Warszawie.
Żebrząca żydowska dziewczyna siedzi na chodniku ulicy getta w Warszawie przed witryną sklepu z żywnością.
Dwoje żebrzących żydowskich dzieci siedzi na chodniku na ulicy getta w Warszawie. Z tyłu witryna cukierni E. Merenstejna.
Przechodnie idą chodnikiem ulicy w getcie w Warszawie - widok prawdopodobnie z okna. Na chodniku dwoje bezdomnych głodujących dzieci (jedno siedzi po lewej, drugie leży na plecach przy krawężniku).
Tablica nad bramą przed wejściem do budynku przedwojennej Szkoły Rzemieślniczej im. dr. Ludwika Natansona przy Żydowskiej Gminie Wyznaniowej (ul. Grzybowska 26/28) w getcie w Warszawie - zbliżenie.
Przechodnie przed sklepem z lodami na terenie getta w Warszawie (?). Dwie kobiety i mężczyzna mają na ramieniu opaski z gwiazdą Dawida.
Mieszkańcy getta w Warszawie na targowisku. Część osób ma opaski z gwiazdą Dawida na rękawie. Po prawej drewniane kramy. W tle fragment budynków.
Przechodnie na jednej z szerokich ulic getta w Warszawie - widok ogólny z okna budynku. Riksze rowerowe z pasażerami.
Przechodnie i siedzące pod ścianą żebrzące dzieci na ulicy w getcie w Warszawie. Po lewej uliczny sprzedawca z otwartą walizką. Na murze naklejone ogłoszenia, afisze i dwujęzyczne obwieszczenie władz okupacyjnych.
Żebrzący starcy (mężczyzna i dwie kobiety) siedzą na skraju chodnika na rogu jednej z ulic w warszawskim getcie.
Mężczyzna z ciałem dziecka zmarłego z głodu w warszawskim getcie.
Transport polskich Żydów w Auschwitz-Birkenau.
Puszka gazu Cyklon B
Zdjęcie lotnicze terenów byłego getta wykonane z samolotu niemieckiego w maju 1944 r. Widok po osi północ-południe (dół-góra) z lekkim odchyleniem na zachód (w prawo). Pośrodku wyburzone budynki na terenie byłego getta wzdłuż ulic (od góry poziome): ul. Leszno, Nowolipie, Nowolipki, Dzielna, Pawia, Gęsia, Wołyńska, Miła, Niska, Stawki między (poziome) ul. Nalewki (niewidoczna z lewej, poza początkiem koło Arsenału) i Zamenhofa (po lewej) oraz ul. Zegarmistrzowską (Wolności) i Okopową (po prawej). W lewym dolnym rogu kompleks baraków Domu Składowego Miejskich Zakładów Zaopatrywania Warszawy (w czasie wojny tzw. Umschlagplatz) przy ul. Stawki i Dzikiej. Pośrodku widoczne m.in. kościół pw. św. Augustyna (ul. Nowolipki 18), ruiny więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24 róg ul. Więziennej), dawne Centralne Więzienie Wojskowe (ul. Zamenhofa 19 róg Gęsiej) i obóz tzw. Gęsiówka (ul. Gęsia 24 róg ul. Lubeckiego). W prawym dolnym rogu ul. Okopowa z przyległymi terenami cmentarza żydowskiego i stadionem klubu sportowego SKRA. U góry zachowana zabudowa między ulicami (od góry poziome) Chłodną i Elektoralną z Placem Mirowskim (przy rozwidleniu ulic kościół pw. św. Karola Boromeusza), Ogrodową i Leszno (pośrodku kompleks budynków Sądu Okręgowego przy ul. Leszno 53/55). W lewym górnym rogu widoczne m.in. Arsenał i zabudowa przy Placu Bankowym.
Zdjęcie lotnicze terenów południowej części byłego "Małego Getta" wykonane z samolotu niemieckiego w czasie powstania warszawskiego (ulice przegrodzone nasypami - barykady ) - widok po osi wschód-zachód (dół-góra). Teren między Alejami Jerozolimskimi (po lewej) i ulicą Chłodną (po prawej). Po lewej biegnący wzdłuż Alej Jerozolimskich wykop kolei średnicowej i Centralny Dworzec Pocztowy (ul. Żelazna 21 róg al. Jerozolimskie, przy Placu Starynkiewicza), w lewym górnym rogu dawny dworzec towarowy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i bocznice kolejowe sięgające ulicy Towarowej. Widoczna zwarta zabudowa wzdłuż ulic (pionowe od lewej): Chmielna, Srebrna, Twarda (biegnąca skośnie), Złota, Sienna, Pańska, Prosta, Łucka, Ceglana, Grzybowska, Krochmalna i Chłodna (w prawym dolnym rogu przy rozwidleniu ul. Chłodnej i Elektoralnej - kościół pw. św. Karola Boromeusza) oraz (poziome od góry) m.in. .... Pośrodku wyburzony kwartał między ul. Żelazną, Pańską, Twardą i Ceglaną, powyżej Zakłady Norblinów (przy ul. Żelaznej między Prostą i Łucką).